Späť

FINANCOVANIE PRACOVNÝCH ZOŠITOV Z PRÍSPEVKU MŠ SR

Pridané: 25.8.2020 06:47:44 Počet zobrazení: 506

25 August 2020

Vyhlásenie vydavateľstva

V prvom rade vyhlasujeme to, že zošity nášho  vydavateľstva MAPA Slovakia Plus sa nedostali do Zoznamu hradených pomôcok (ďalej len Zoznam),  považujeme za neférový a nesystémový krok Ministerstva školstva, ktoré dalo do Zoznamu len tituly, ktoré mali k 17.7. 2020 platnú odporúčaciu doložku. Väčšine našich titulov vypršala doložka v novembri 2019, resp. vo februári 2020. Do nášho úsilia o ich predĺženie zasiahla korona kríza a následne sa ministerstvo  rozhodlo zmeniť proces  vydávania doložiek a ich vydávanie pozastavilo. Potom, keď sa pod tlakom veľkých vydavateľov ministerstvo  rozhodlo doložky opäť vydávať, sme sa túto informáciu dozvedeli s oneskorením (v polovici júla). Oficiálne je však podľa stránky MŠ vydávanie nových doložiek stále pozastavené. Cítime sa poškodení, pričom vychádzame z toho, že zošit, ktorému vypršala doložka predsa nezmenil svoju kvalitu. Nikto zatiaľ ostatnú reformu školstva ŠVP z roku 2015 nezrušil, to znamená, že ak sme doteraz tie doložky bez problémov dostávali, zošity boli v súlade s platným ŠVP.

Podľa nášho názoru mali byť všetky zošity, ktoré boli v súlade s ŠVP v roku 2015 zaradené do Zoznamu bez rozdielu. Cítime sa poškodení, pričom vychádzame z toho, že zošit, ktorému vypršala doložka predsa nezmenil svoju kvalitu. Nikto zatiaľ ostatnú reformu školstva ŠVP z roku 2015 nezrušil, to znamená, že ak sme doteraz tie doložky bez problémov dostávali, zošity boli v súlade s platným ŠVP.

Navyše, v zozname sú aj tituly, ktoré síce v čase tvorby Zoznamu mali doložku, ale tá im vyprší koncom augusta. To znamená, že v konečnom dôsledku nemajú platnú doložku na budúci školský rok, rovnako ako naše zošity!

Tomuto procesu sa na Slovensku hovorí „otvorenie trhu“. Trh so zošitmi však už mal dlhodobo ustálené pravidlá, ktoré sa neférovo a pre nás a možno ďalších menších vydavateľov  (nevieme, na aký popud) zmenili zo dňa na deň. Ohrozí to zamestnancov, ktorí žijú z tvorby a predaja zošitov.  Výsledkom je to, že školy síce môžu nakupovať tituly zo Zoznamu a štát to uhradí, ale ide väčšinou o predražené tituly, čo je povážlivé najmä dnes, keď v štátnej pokladnici nie sú peniaze ani na dôležitejšie veci.

 Toto by asi mala byť tá všade deklarovaná  transparentnosť a boj proti korupcii a plytvaniu štátnych peňazí. Naše zošity patrili k najlacnejším na trhu, no  určite nie k menej kvalitným!  Je to v súlade s naším krédom, ktoré razíme od začiatku roku 1999: Výborná kvalita za primeranú cenu!

Urobili sme všetko preto, aby sme školám, ktoré našim zošitom zachovajú napriek týmto skutočnostiam vernosť a rozhodnú sa nakupovať naše zošity, tieto zošity  vedeli dodať  zhruba v tých množstvách a cenách ako vlani (výrazne sme zlacnili pracovné zošity z matematiky).

Veríme, že školy a učitelia, ktorí doteraz používali  naše zošity, to ocenia a naša spolupráca bude za rovnakých podmienok prebiehať aj v nastávajúcom školskom roku.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info