Späť

SÚŤAŽ DOBRODRUŽNÁ GEOGRAFIA

Pridané: 11.5.2017 18:15:21 Počet zobrazení: 2018

11 Máj 2017

Cesta víťazov za poznaním a dobrodružstvami

Výhercovia našej celoročnej súťaže DOBRODRUŽNÁ GEOGRAFIA sa s nami podelili o svoje zážitky z geografickej exkurzie, ktorá bola hlavnou cenou v súťaži.

Cesta víťazov za poznaním a dobrodružstvami

Cesta za poznaním a dobrodružstvami sa začala na vyučovacej hodine geografie. Naša pani učiteľka PaedDr. Viera Cahajlová nás informovala o súťaži, ktorú organizovala  MAPA Slovakia Plus, s.r.o. v spolupráci so Slovenskou geografickou spoločnosťou, ktorá vyhlásila 1. ročník celoročnej geografickej súťaže  DOBRODRUŽNÁ GEOGRAFIA.

Úlohou bolo navrhnúť a spracovať  sedemdňovú  dobrodružnú cestu po zaujímavej krajine. Každý ročník mal inú krajinu. Nás však veľmi zaujala  aj  motivovala hlavná cena - účasť na  geografickej exkurzii k najväčšiemu prírodnému termálnemu jazeru v Európe a návšteva hlavného mesta Maďarska.

Pri príprave projektu sme  na vlastnej koži zistili, aké ťažké je naplánovať  výlet. Najväčšou podporou nám bola naša pani učiteľka, ktorá nám vždy ochotne poradila a povzbudila nás.

Keď sme sa dozvedeli, že v rámci celého Slovenska vybrali  aj naše práce a stali sme sa „najlepšími dobrodruhmi“, boli sme veľmi šťastní.  Plní očakávania a zvedavosti sme sa tešili a pripravovali na výlet. Stretnutie všetkých výhercov bolo v Bratislave. Vďaka ochote a prístupu RNDr. Antona Magulu, sme mali možnosť byť v Bratislave skôr. Cesta vlakom bola veľmi zaujímavá, niektorí z nás vlakom cestovali prvýkrát. Cestovanie s pani učiteľkou sa nezaobišlo bez „skúšania“, či objavovania nových poznatkov.

Ráno, oddýchnutí a s dobrou náladou, sme prešli  trojhraničím  štátov Slovensko, Maďarsko, Rakúsko. Navštívili sme Rust - najmenšie mesto Rakúska „mestečko bocianov“ s pekným námestím, Neziderské jazero, zapísané do svetového dedičstva UNESCO,  Sopron, kde sme si prezreli námestie s krásnym gotickým kostolom a hrad Sümeg.

Počasie nám trocha neprialo, celý čas veľmi pršalo, ale ako sa hovorí pre turistov, neexistuje zlé počasie, iba zlá výbava. Tak sme sa nenechali odradiť. Počas cesty do Hévizu  sme sa vôbec nenudili, profesor Ladislav Tolmáči, bol náš najlepší sprievodca. Rozprával veľmi pútavo, zaujímavosti dopĺňal veselými príhodami, vtipmi a učením sa základných pojmov v maďarskom jazyku. Héviz v preklade znamená horúca voda a naša cesta smerovala k najväčšiemu termálnemu jazeru na svete. Bol to priam neopísateľný zážitok  kúpať sa v  krásnom prírodnom jazere, ktoré je veľmi liečivé aj v nepriaznivom počasí. Na druhý deň po výdatných raňajkách sme si to namierili k najväčšiemu stredoeurópskemu jazeru Balaton. Bol naň úžasný pohľad. Polostrov Tihany (ticho) je nielen krásny, ale aj  levanduľový. Samozrejme aj zmrzlina bola levanduľová.  Cesta do Budapešti bola pomerne dlhá, a aby sme nezaháľali, tak prof. Ladislav Tolmáči  si pre nás pripravil súťaž. Mali sme čo robiť, aby sme otázky zvládli. Príchod do Budapešti na Gellért hegy (Gellértov kopec) nás privítal nielen svojou krásou, ale aj turistami snáď z celého sveta. Výhľad bol nádherný. Boli sme očarení krásou a bohatou históriou mesta. Navštívili sme Budínsky hrad, pri ktorom sme mali možnosť vidieť na vlastné oči výmenu stráži. Prezreli sme si historické námestie, chrám kráľa Mateja, Rybársku baštu ...

Dobrodružná cesta bola veľmi zaujímavá a krásna. Plní dojmov, zážitkov a nových priateľstiev sme sa vrátili domov.

Ďakujeme organizátorom súťaže, RNDr. A. Magulovi a skvelému sprievodcovi prof. L. Tolmáčimu,

Žiaci ZŠ Komenského 22 vo Svidníku: Tímea Oreničová 9.a, Kristína Mikčová 9.a, Marianna Marusinová 8.a, Dávid Jakubov 7.a. 

foto 1                                    foto 2 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info